Kapatmak için ESC'ye basın

Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 12 serisiyle ilgili yeni açıklamalar yaptı. Şirketin artan maliyetleri düşürmek için uğraştığını ifade eden Kuo, Apple’ın bu konuda batarya kartını değiştirdiğini açıkladı.

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone’ları yaklaşmaya devam ederken, bu telefonla ilgili söylentiler de çoğalıyor. Söylentilerin ne kadarının gerçek olacağını bilmek mümkün olmayabilir ancak deneyimli bir Apple analisti olan Ming-Chi Kuo’nun yaptığı açıklamalar, Apple’ın iPhone 12’nin fiyatını düşük tutabilmek için elinden geleni ardına koymadığını gözler önüne seriyor.

iPhone 12’nin bugüne kadar en çok dile getirilen özelliklerinden bir tanesi kuşkusuz 5G bağlantı desteği. Şirket, bugüne kadar bu teknolojide zaten geç kaldı ve görünüşe göre de 5G dünyasına giriş yapmak için daha da gecikmek istemiyor. Ancak iPhone 12’ye eklenecek 5G desteğinin kendisi 75 ile 85 dolar kadar, 5G’nin çalışmasını sağlayacak milimetre dalga teknolojisiyse 125 ile 135 dolar arasında ek maliyete neden oluyor. Kuo’ya göre Apple, bu maliyet artışını dengelemek için telefonun diğer teknik yapısı üzerinde önemli değişikliklere gidiyor.

Kuo’nun yaptığı açıklamalara göre Apple, iPhone 12’nin maliyetini düşürebilmek için tedarikçilerine zaten bir süredir fiyat baskısı uyguluyor. Ancak sadece bununla yetinmeyen Apple, iPhone 12’nin parçalarında yapacağı değişikliklerle de iPhone 12’nin maliyetini düşürmeye çalışıyor gibi görünüyor. Kuo’ya göre şirketin bu konudaki adımlarından bir tanesi, batarya kartını daha basit ve ucuz bir şekle çevirmek.

Apple, iPhone 12 Fiyatını Düşük Tutmaya Çalışacak

Apple, iPhone 11 serisinde sert ve nispeten gelişmiş bir batarya kartı kullanıyor. Ancak iPhone 12’de böyle olmayacağını açıklayan Apple analisti, iPhone 12’de daha basit ve yumuşak bir batarya kartının kullanılacağını ifade ediyor. Kuo’ya göre bu durum, önceki nesil batarya kartlarına göre parça başına yüzde 40 ila yüzde 50 arasında tasarruf sağlayacak.

Kuo, Apple’ın bu tür bir değişikliği AirPods 2’de de uyguladığını söylüyor. Bu durumun maliyete etkisi üzerine de değinen Kuo, bu değişiklik sayesinde AirPods 2’nin ses kartlarından yüzde 25 ila yüzde 35 tasarruf edildiğini ifade ediyor. Üstelik bu tasarruf, sadece 2020’nin başından bugüne kadar gerçekleşmiş. Ancak Kuo’ya göre AirPods 2 ile AirPods 3 arasındaki üretim süreci farkı, Apple tedarikçilerini AirPods 3 konusunda zorlayacakmış.

Kuo, Apple’ın 2021 yılında iPhone 12s serisi ile tüketicilerin karşısına çıkacağını söylüyor. Üstelik şirket, bu telefonunda tamamen yumuşak kartlar kullanacakmış. Bunun da iPhone 12s serisinin, iPhone 12’ye kıyasla yüzde 30 ila yüzde 40 arasında daha az maliyetli olacağını açıklayan Kuo, Apple’ın bu telefon serisiyle daha az maliyet yapacağını ifade ediyor.

https://www.macrumors.com/2020/08/20/kuo-iphone-12-battery-board/

Yazar Hakkında

Admin

TeknolojiSeven.com admini.

Yazarın toplam yazısı:

266

Yorum yap (Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun!)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir