Kapatmak için ESC'ye basın

24 Mart günü iOS 13.4 ile karşımıza çıkan Apple için yazılım geliştirme süreci hareketli geçti. iOS 13.4.5 test edilirken, virüs nedeniyle SDK değişikliğine gidildi ve iOS 13.5 sürümüne geçiş yapıldı ve 20 Mayıs günü 13.5 final sürümü yayınlandı.

Pazartesi günü yayınlanan Golden Master (GM) sürümünde sizlerle paylaştığımız yeniliklerin tamamı, final sürümünde yani bu güncellemede karşımıza çıktı.

iOS 13.5, iPadOS 13.5 ve tvOS 13.4.5 Güncellemeleri Yayınlandı!

iOS 13.5 Güncellemesi Yayınlandı! İşte Yenilikler

Yüz maskesi takan kişilerin Face ID ile yaşadığı sorun ortadan kaldırılıyor, telefon maske taktığınızı anlıyor ve doğrudan şifre ekranına geçiş yapıyor. Bunun geçen ki yazımızda anlattığımız gibi yanı sıra corona virüsü ile mücadele kapsamında Apple ve Google’ın ortak çalışması sonucunda geliştirilen Maruz Kalma Bildirimi API’sı kullanıma sunuluyor.

Halk sağlığı yetkililerinin erişim sağlayabileceği API aracılığıyla corona virüse yakalanan bir kişinin temas sağladığı kişilerin tespiti kolaylaşacak. Tabi bunun için virüse yakalanan kişinin ve temas kurduğu kişinin bu özelliği aktif etmiş olması gerekiyor. Bu özellik şu şekilde çalışır;

Bu özelliği telefonlarında aktif hale getiren iki kişi bir araya geldiğinde telefonları Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor. Anonim bir şekilde kayıt tutuluyor. Bu kişilerden birisinde koronavirüs tespit edilmesi halinde telefondan alınan veriler bir sunucuya yükleniyor ve şifrelenmiş verilerin çözülmesi ile yakın zamanda temas kurduğu kişiler bilgilendiriliyor.

FaceTime görüşmelerinde artık konuşan kişinin yer aldığı karenin ekranda büyümesinin önüne geçebiliyorsunuz. Bunu Ayarlar menüsünden kapatmanıza ve tüm görüşme boyunca herkesin aynı büyüklükte görünmesine imkan tanınıyor. iOS 13.5 güncellemesini kesinlikle yüklemelisiniz.

iOS 13.5 Güncellemesi Yayınlandı! İşte Yenilikler

Yazar Hakkında

Admin

TeknolojiSeven.com admini.

Yazarın toplam yazısı:

266

Yorum yap (Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun!)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir